قم | ۱۳۹۹/۸/۱۱

رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ضمن بیان اهداف دشمنان از اقدامات موهنانه نسبت به پیامبر اسلام گفت: رشد اسلام گرایی، منشأ جسارت کشورهای غربی به ساحت پیامبر گرامی اسلام(ص) است و با این توهین ها چهره بدون رتوش غرب هر روز رسواتر می شود.

دیدار دست اندرکاران کنگره شهدای استان قم با حجت الاسلام والمسلمین استاد احمد واعظی

رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با تأکید بر ضرورت انجام کار ماندگار در عرصه شهید و شهادت تصریح کرد: در رابطه با شهدا و بسط فرهنگ شهادت و زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا مسأله کمیت مهم نیست، بلکه کار کیفی و ماندگار از اهمیت بیشتری برخوردار است. در مسأله تبیین فرهنگ شهادت باید از کمیت گرایی محض فاصله گرفت. فرهنگ شهادت با به خدمت گرفتن زبان هنر می تواند در اذهان و قلوب رسوخ کند...

کتاب هرمنوتیک حقوقی به قلم حجت الاسلام والمسلمین استاد احمد واعظی
افتتاحیه اولین همایش ملی معنویت های نوظهور، شاخصه ها و نقدها | 99/06/18

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استاد احمد واعظی به نقل از پایگاه خبری دفتر تبلیغات اسلامی ( تبلیغ نیوز )، حجت الاسلام والمسلمین استاد احمد واعظی در همایش ملی «معنویت های نوظهور، شاخصه ها و نقدها» که به همت پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی و قطب تعمیق ایمان دینی و مقابله با جریان ها و فرق انحرافی دفتر تبلیغات اسلامی در سالن اجتماعات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد، با بیان این که بحث معنویت های نوظهور، یک پدیده فراملی می باشد، اظهار داشت: این مسأله صرفاً اختصاص به جامعه ما ندارد و بسیار متنوع است؛ بیش از چهار هزار نحله مختلف را احصا کرده اند که در این زمینه ها بروز و ظهور و فعالیت دارند.

انتشار کتاب «زبان فقه و حقوق» به قلم حجت الاسلام والمسلمین استاد احمد واعظی

فقه و حقوق اگرچه دانشی هنجاری و مربوط به هدایت و تنظیم رفتارها و مناسبات انسانی است و در فقه، افزون بر این، هدایت رفتار عبادی را نیز بر عهده دارد، امّا مانند هر قلمروی دانشی دیگر موضوع تأملات فلسفی نیز قرار می‌گیرد.

نشست قهرمان بدون مرز | 98/11/27

در انسان شناسی اسلامی بین شاکله و فطرت فرق قائل هستیم و از آیه شریفه که می فرماید «کلٌ یعمل علی شاکلته» معلوم می‌شود که شاکله و شخصیت هر فرد متفاوت است و منظومه‌ی علائق، سلایق، انتظارات، جهت گیری‌ها، باور داشت‌ها و نگرش‌هایی که عواطف، احساسات و اموری که شاکله شخصیتی افراد را می سازد، وجه تمایز انسان هاست. کلیت شاکله یکسان نیست؛ یعنی دو شخصی که کل شاکله شان یکسان باشد، پیدا نمی‌شود. انقلاب اسلامی به اعتقاد بنده یک بعد سلبی و یک بعد ایجابی دارد...

افتتاحیه نخستین نمایشگاه دستاوردهای قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی | 98/02/28

اولین ویژگی که به نظر بنده ویژگی منحصر به فرد دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم می‌باشد این است که هیچ نهادی وجود ندارد که به این حجم ذو ابعاد باشد و گستره‌ی فعالیت‌های آن تا این حد متنوع باشد. امتیاز دوم سرمایه‌ی انسانی دفتر است. دیگر مزیت نسبی، گذر از کارکردگرایی به مسئله محوری است. از مزیت و ویژگی‌های دیگر دفتر تبلیغات اسلامی، ایجاد توازن میان نخبه گرایی و توده گرایی، انقلابی بودن و حساس بودن نسبت به خطرات و معطوف بودن به نیازهای نظام و انقلاب و در خدمت قرآن و مکتب اهل بیت بودن است.

نشست نقد و بررسی کتاب «درآمدی بر فلسفه سیاسی اسلامی» | 98/02/26

این کتاب [درآمدی بر فلسفه سیاسی اسلامی] به چیستی فلسفه سیاسی اسلامی می‌پردازد. از امتیازات این کتاب، ایده های اصلی مطرح شده از جمله تبیین دقیق مراد از فلسفه سیاسی، تمایز و تفاوت آن با اصطلاحاتی نظیر اندیشه سیاسی، نظریه سیاسی، ایدئولوژی سیاسی، فلسفه سیاست و... می باشد. از آورده های این کتاب، مسأله تبیین مراد از پسوند «اسلامی»، بیان دقیق نقش احتمالی حکمت متعالیه در فلسفه سیاسی اسلامی و ترسیم نسبت میان فلسفه سیاسی و فقه سیاسی و پاسخ به ادله منکرین امکان فلسفه سیاسی است.

نشست علم دینی؛ امکان‌ها و چالش‌ها | 98/01/22

علم دینی با یک سوء تفاهم هایی در جامعه ما روبرو شده است... دو رویکرد کلان وجود دارد. یک رویکرد این است که با طرح بحث علم دینی به دنبال پی ریزی یک هویت محتوایی نوینی در حوزه ی علم باشیم. رویکرد دوم، زمانی که می گوییم علم دینی در واقع می خواهیم این نکته را بیان کنیم که چالش و تقابلی بین علم و دین نیست. در بخش علوم انسانی فضا کاملاً متفاوت است زیرا علوم انسانی به شدت ایدئولوژیک و متأثر از مبانی متافیزیک است...

اختتامیه نمایشگاه تخصصی گفتمان علمی انقلاب اسلامی | قم 97/11/18

به برکت چهار دهه پیروزی انقلاب اسلامی، تحولات بسیار متفاوت و گوناگونی در حوزه‌ی علمیه اتفاق افتاد. حوزه ی امروز ما در جهات متعددی، متفاوت از حوزه ی قبل از انقلاب است. ممکن است از منظرهای مختلف برخی از این تحولات و تغییرات از نظر بعضی مثبت و از نظر برخی دیگر منفی باشد؛ زیرا قضاوت و داوری راجع به اتفاقاتی که در حوزه اتفاق افتاده است، یکسان نیست و منظرها و معیارهای قضاوت و داوری مختلف است. اما برخی از اتفاقاتی که در حوزه افتاده است، به اذعان همه اتفاق مثبتی است و یکی از آنها، مسئله ی فراروی حوزه های علمیه از صرف پرداختن به شاخه های علوم اسلامی است.