آیین افتتاح نمایشگاه دائمی و استودیوی آموزش‌های مجازی مرکز آموزش‌های کاربردی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم | 99/11/21

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حجت الاسلام و المسلمین استاد احمد واعظی، حجت الاسلام والمسلمین استاد احمد واعظی در آیین افتتاح نمایشگاه دائمی و استودیوی آموزش‌های مجازی مرکز آموزش‌های کاربردی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل، شهدای جنگ تحمیلی و شهدای مدافع حرم با اشاره به آیه 18 سوره حاقه گفت: خداوند در این آیه می فرماید «يَوْمَئِذٍ تُعْرَضُونَ لَا تَخْفَی مِنكُمْ خَافِيَةٌ»؛ برخی از آیات قرآن بسیار کلیدی است و اگر انسان مضمون آن را باور کند، خیلی می تواند سازنده باشد؛ آیت الله بهاءالدینی(ره) می فرمودند "من ماه ها در آیه «وَ هُوَ مَعَكُمْ أَيْنَ مَا كُنتُمْ» و «نَحْنُ أَقْرَبُ إِلَيْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَرِيدِ» فکر می کردم"؛ این تأمل و تدبر در این گونه آیاتی که خیلی سازندگی دارد، در زیاد شدن توجهات غیبیه و اجتناب از معاصی عجیب است.

رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم تصریح کرد: خداوند در آیه شریفه «يَوْمَئِذٍ تُعْرَضُونَ لَا تَخْفَی مِنكُمْ خَافِيَةٌ» می فرماید: «آن روز (قیامت) عرضه می شوید و هیچ چیزی از شما پنهان نمی ماند»؛ انسان ظاهر، باطن، سرّ و خفی ای دارد یعنی لایه های وجودی انسان، بسیار پیچیده و درونی است اما قیامت روزی است که «یوم تبلی السرائر» سریره ها و خفی‌ها آشکار و عرضه می شود.

وی افزود: امیرالمؤمنین(ع) فرمودند «إنّ الغنی و الفقر بعد العرض علی الله» قیامت که همه شما عرضه می شوید، معلوم می شود که چه کسی غنی و فقیر است؛ ظاهر و حقیقت با هم متفاوت است؛ اگر تأمل و باور کنیم - به قول امام راحل قلبمان باور کند – تلاش می کنیم و دیگر به سمت نفاق، شرک، عجب، خودنمایی و نیت بد و سوء عمل و گناهان نمی رویم. جدایی از گناهان و تباهی ها با این نوع تأملات که انسان خود را در محضر پروردگار ببیند، حاصل می شود.

حجت الاسلام والمسلمین استاد واعظی اظهار داشت: دفتر تبلیغات اسلامی بخش های مختلفی دارد، اما بخشی که بیشترین تماس را با حوزه عمومی و فرهنگ عمومی و بدنه جامعه دارد، معاونت فرهنگی و تبلیغی است؛ بخشی که با لایه های مختلف جامعه (کودک و نوجوان، عموم مردم) در تماس است و آن غایت شغل انبیا که عبارت از بسط فرهنگ توحیدی، اخلاق و معنویت در جامعه و رشد فرهنگ دینی و قرآنی و مکتب اهل بیت(ع) در جامعه است، به این معاونت مرتبط می شود و خیلی مغتنم و ارزشمند است.

وی گفت: معاونت پژوهش دفتر وجه نخبگانی دارد و برای خواص، نخبگان و قشر علاقه مند به کارهای علمی و فخیم، در شاخه های مختلف کارهای پژوهشی تولید می کند و در جای خود ارزشمند و مغتنم است. آموزش های منتهی به مدرک دفتر مثل دانشگاه باقرالعلوم(ع) و مؤسسه امام رضا(ع) و مؤسسه معصومیه نیز مخاطب خاص دارند و با اخذ مدرک و آموزش های تخصصی قابلیت ها و توانایی های مهارتی شان افزایش پیدا می کند

رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم تصریح کرد: از ابتدای انتصاب خود در دفتر تبلیغات اسلامی در سال 89 بسیار بر مسأله تبلیغ تأکید کردم، بر خلاف تصور عده ای که گمان می کردند به دلیل این که بنده اهل قلم و پژوهش هستم، به بخش نخبگانی بیشتر اهمیت خواهم دارد، در جلسه معارفه هم گفتم که مسأله تبلیغ بسیار مهم، جوهره اصلی و اساس تأسیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم است.

وی افزود: تبلیغ به اشکال مختلف آن و در قالب ها و صور مختلفش به همت همکارانمان در دفتر تبلیغات اسلامی به این امر واقف هستند و سعی می کنند که نو شوندگی در مسیر و قالب و محتوا را رعایت کنند. و این مراسم، نشان از اعتقادات دفتر تبلیغات اسلامی به نو شوندگی طرق تبلیغ و بسط فرهنگ دینی است.

حجت الاسلام والمسلمین استاد احمد واعظی اظهار داشت: اگر در بسیاری از سازمان ها و نهادهای کشور بخواهند این حجم از اقداماتی که به ویژه در معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی صورت می گیرد، انجام دهند، بودجه های سرسام آوری را تقاضا و یا به کار می بندند؛ در دفتر تبلیغات اسلامی قدر پول دانسته می شود و بهینه مورد استفاده قرار می گیرد و این به اخلاص و نیت همکاران ما در این دفتر بر می گردد.

وی گفت: آن جوشش و انگیزه و توجه به احساس مسئولیت، پیشران همکاران دفتر تبلیغات اسلامی به سمت فعالیت ها بوده و باید آن را قدر بدانیم و شاکر نعم الهی باشیم.

رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم تصریح کرد: یکی از مصادیق کفران نعمت آن است که شاید خداوند قابلیت ها و توانایی هایی را به فردی داده باشد و چنین فردی آن توانایی ها را به کار نگیرد و امساک کند و به دنبال کار دیگری که شاید آن کار هم فی حد ذاته کار خیری هم باشد، کفران نعمت است.

وی افزود: ما اعمال خوب و خیر زیاد داریم، اما عمل صالح چیست؟ عمل صالح آن است که فردی حسب آن توانمندی ها و نعمت هایی که خدا به وی عطا کرده، در آن مسیر ایفای نقش کند.

حجت الاسلام والمسلمین واعظی خاطرنشان کرد: این خدمات دینی و اجتماعی با تمام سختی ها و مرارت هایی که دارد، بزرگترین عامل ایجاد معنویت در ما است؛ معنویت در این نیست که کارها را رها کنیم و به گوشه ای پناه ببریم و صرفا نماز بخوانیم، بلکه انجام خدمات دینی و اجتماعی معنویت است و اینها شکر و ذکر الله است، به شرط آن که خداوند به ما عنایت کند که به حضرت حق توجه داشته باشیم و نیت خود را درست کرده و برای خدا کار کنیم.