نشست قهرمان بدون مرز | 98/11/27

در انسان شناسی اسلامی بین شاکله و فطرت فرق قائل هستیم و از آیه شریفه که می فرماید «کلٌ یعمل علی شاکلته» معلوم می‌شود که شاکله و شخصیت هر فرد متفاوت است و منظومه‌ی علائق، سلایق، انتظارات، جهت گیری‌ها، باور داشت‌ها و نگرش‌هایی که عواطف، احساسات و اموری که شاکله شخصیتی افراد را می سازد، وجه تمایز انسان هاست. کلیت شاکله یکسان نیست؛ یعنی دو شخصی که کل شاکله شان یکسان باشد، پیدا نمی‌شود. انقلاب اسلامی به اعتقاد بنده یک بعد سلبی و یک بعد ایجابی دارد...

افتتاحیه نخستین نمایشگاه دستاوردهای قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی | 98/02/28

اولین ویژگی که به نظر بنده ویژگی منحصر به فرد دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم می‌باشد این است که هیچ نهادی وجود ندارد که به این حجم ذو ابعاد باشد و گستره‌ی فعالیت‌های آن تا این حد متنوع باشد. امتیاز دوم سرمایه‌ی انسانی دفتر است. دیگر مزیت نسبی، گذر از کارکردگرایی به مسئله محوری است. از مزیت و ویژگی‌های دیگر دفتر تبلیغات اسلامی، ایجاد توازن میان نخبه گرایی و توده گرایی، انقلابی بودن و حساس بودن نسبت به خطرات و معطوف بودن به نیازهای نظام و انقلاب و در خدمت قرآن و مکتب اهل بیت بودن است.

نشست نقد و بررسی کتاب «درآمدی بر فلسفه سیاسی اسلامی» | 98/02/26

این کتاب [درآمدی بر فلسفه سیاسی اسلامی] به چیستی فلسفه سیاسی اسلامی می‌پردازد. از امتیازات این کتاب، ایده های اصلی مطرح شده از جمله تبیین دقیق مراد از فلسفه سیاسی، تمایز و تفاوت آن با اصطلاحاتی نظیر اندیشه سیاسی، نظریه سیاسی، ایدئولوژی سیاسی، فلسفه سیاست و... می باشد. از آورده های این کتاب، مسأله تبیین مراد از پسوند «اسلامی»، بیان دقیق نقش احتمالی حکمت متعالیه در فلسفه سیاسی اسلامی و ترسیم نسبت میان فلسفه سیاسی و فقه سیاسی و پاسخ به ادله منکرین امکان فلسفه سیاسی است.

نشست علم دینی؛ امکان‌ها و چالش‌ها | 98/01/22

علم دینی با یک سوء تفاهم هایی در جامعه ما روبرو شده است... دو رویکرد کلان وجود دارد. یک رویکرد این است که با طرح بحث علم دینی به دنبال پی ریزی یک هویت محتوایی نوینی در حوزه ی علم باشیم. رویکرد دوم، زمانی که می گوییم علم دینی در واقع می خواهیم این نکته را بیان کنیم که چالش و تقابلی بین علم و دین نیست. در بخش علوم انسانی فضا کاملاً متفاوت است زیرا علوم انسانی به شدت ایدئولوژیک و متأثر از مبانی متافیزیک است...

اختتامیه نمایشگاه تخصصی گفتمان علمی انقلاب اسلامی | قم 97/11/18

به برکت چهار دهه پیروزی انقلاب اسلامی، تحولات بسیار متفاوت و گوناگونی در حوزه‌ی علمیه اتفاق افتاد. حوزه ی امروز ما در جهات متعددی، متفاوت از حوزه ی قبل از انقلاب است. ممکن است از منظرهای مختلف برخی از این تحولات و تغییرات از نظر بعضی مثبت و از نظر برخی دیگر منفی باشد؛ زیرا قضاوت و داوری راجع به اتفاقاتی که در حوزه اتفاق افتاده است، یکسان نیست و منظرها و معیارهای قضاوت و داوری مختلف است. اما برخی از اتفاقاتی که در حوزه افتاده است، به اذعان همه اتفاق مثبتی است و یکی از آنها، مسئله ی فراروی حوزه های علمیه از صرف پرداختن به شاخه های علوم اسلامی است.

دیدار مسئولان دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علیمه قم با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مسئولان دفتر تبلیغات اسلامی، یک وظیفه مهم این دفتر را پاسخ به سؤالها و نیازهای فکریِ جوانان، دانشجویان و گروههای اثرگذار فرهنگی برشمردند و توصیه‌هایی در خصوص حضور جریان‌ساز در فضای مجازی و آسیب‌شناسی مقوله تبلیغ بیان کردند.

اختتامیه چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم | 97/09/29

بسم الله الرحمن الرحیم

و الصلاه و السلام علی سیدنا محمد(ص) و آله الطیبین الطاهرین المعصومین(ع)

در آغاز سخن خسته نباشید عرض می‌کنم خدمت تمام عزیزانی که دست اندرکار این نمایشگاه بودند و دستاوردهای پژوهشی دفتر را به نمایش گذاشتند. همانطور که عزیزان بازدید کننده می‌دانند، بخش معظم تولیدات پژوهشی دفتر تبلیغات، در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی انجام می‌گیرد اما به این معنا نیست که تمام پژوهش دفتر منحصر در آنجا باشد.

فرصت را مغتنم می‌شمارم تا بحثی را شرح دهم. امروز راجع به مسئله پژوهش حوزوی به طور عام، داوری ها و قضاوت هایی صورت می گیرد. این قضاوت ها از یک منطق یا منظر مشترک، برخوردار نیست.

مراسم رونمایی ترجمه اصول کافی | 97/09/22

بسم الله الرحمن الرحیم

و الصلاه و السلام علی سیدنا محمد(ص) و آله الطیبین الطاهرین المعصومین(س)

خدای متعال را سپاسگزاریم که به ما توفیق داد در جلسه ای که به نور روحانیت منوّر است، از یک اثر فخیم و بزرگ رونمایی و از یک خادم بزرگ اهل بیت(ع) تکریم و تقدیر کنیم.

عرایضم را در سه بخش بیان می کنم؛ یک بخش راجع به کتاب اصول کافی است. کتاب شریف کافی، کتاب بسیار بزرگ، معظم و گران سنگی است. تعابیری که بزرگان ما نسبت به این اثر دارند شاید در مواردی دیگر کمتر به چشم بخورد. حضرت استاد در مقدمه کتاب، به کلام برخی از بزرگان مثل کلام شیخ مفید(ره) اشاره کرده اند. ایشان در تصحیح العتقاد تعبیری دارند که این کتاب «مِن أجلّ» کتب شیعه است. مرحوم محدث نوری(ره) در فایده چهارم خاتمه مستدرک الوسایل در نقلی که از شیخ مفید(ره) کلمه «مِن» را بکار نبرده است بلکه تعبیر ایشان «هو أجل الکتب الشیعه و أکثرها فایدة» است؛ این نقل نشان می دهد که این کتاب چه جایگاه و ارزش والایی دارد، همچنین شهید اول می فرماید: «لم یعلم الإمامیه مثله» امامیه مانند آن، کتابی ننوشته است. علامه محمد تقی مجلسی(ره) که از اعاظم محدثین ماست در بحارالانوار جلد 110 بیان می کنند: «لم یصنّف فی الاسلام مثله»، نه در شیعه بلکه در اسلام نیز چنین کتابی وجود ندارد.

نشست هم اندیشی یاوران غدیر-خوزستان 97/05/28

 

بسم الله الرحمن الرحیم

و الصلاه و السلام علی سیدنا محمد (ص) و آله الطیبین الطاهرین المعصومین (ع)، السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

خدا را شاکر هستیم که در این جمع صمیمی که حول محور ولایت و ادای دین به ساحت مقدس علوی تشکیل شده است خدمت برسیم و ما هم بتوانیم نقش و سهمی داشته باشیم. اساس دین و اسلام ما رکن رکینش توحید و ولایت معصومین (ع) است و إن شاء الله الرحمن شما که هر کدام نقشی را در قضیه غدیر و دهه ولایت به عهده می گیرید إن شاء الله خداوند از شما قبول کند.

اختتامیه همایش بین المللی دین، فرهنگ و فن آوری

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استاد احمد واعظی، حجت الاسلام و المسلمین احمد واعظی در اختتامیه همایش بین المللی دین، فرهنگ و فن آوری بیان کردند:

بسم الله الرحمن الرحیم

در آغاز سخن، اعیاد نورانیه را خدمت همه عزیزان تبریک عرض می کنم مخصوصاً عید در پیش، نیمه شعبان، میلاد مسعود آقا و مولایمان امام زمان (عج) که امیدواریم همه ما در مسیر خدمت به دینشان موفق باشیم و إن شاءالله مشمول عنایات و تفضلات حضرت باشیم. چون وقت محدود و بحث مان گسترده است، از طرفی هم جمع فرهیخته و اهل فضل و دانش است لهذا خیلی به اجمال و گذاره وار مطالبی را عرض می کنم.