افتتاحیه پنجمین دوره گفتمان نخبگان علوم انسانی | 98/05/13

تمدن یک وجه سخت افزاری و یک وجه نرم افزاری دارد. همانگونه که علوم طبیعی و رشد تکنولوژیک در یک جامعه، حمایت و پشتیبانی نیاز دارد علوم انسانی هم پشتیبانی و حمایت می خواهد لکن جنس این حمایت و پشتیبانی متفاوت است.برای رشد، پیشرفت و حمایت از علوم انسانی، احتیاج به خودآگاهی معرفتی در چهار مورد می باشد؛

نشست علمی مناسبات علوم انسانی اسلامی و علوم انسانی متعارف | مشهد مقدس 98/01/29

در علوم انسانی با پارادایم های مختلفی مانند پارادایم طبیعت گرایی، پارادایم تجربی و پارادایم هرمونوتیکی، مواجه هستیم. علوم انسانی برخلاف علوم طبیعی که عمدتاً برآمده از اعمال روش تجربی است، علوم انسانی به شدت ایدئولوژیک است و مبانی انسان شناختی، هستی شناختی، معرفت شناختی و ارزش شناختی عالِم در درون مایه ی محتوایی نظریه ها تأثیر می گذارد.

همایش نظریه علم اسلامی و کاربست آن در نظام آموزش و پرورش | 98/02/05

زمانیکه می گوییم علم دینی یا نظریه علم دینی و یا نظریه پردازی درباره ی علم دینی، به دو جنس مطالعه و نظریه پردازی اشاره داریم. جامعه و عناصر علمی متدین چه در حوزه و چه در دانشگاه، متأسفانه خطری که از ناحیه سوء استفاده از برخی شاخه های علمی برای ترویج الحاد و ترویج مقابله ی با باورداشت های الهی، هستی شناسی الهی و انسان شناسی الهی صورت می گیرد، جدی نگرفته اند.

همایش بین المللی امام علی الگوی عدالت و معنویت در جهان امروز | 97/12/16

استقرار عدالت در جامعه، سه ضلع اصلی دارد؛ وجه نظری، اجرائی-مدیریتی و فرهنگی

همایش گام دوم انقلاب | مشهد مقدس 97/12/23

بنیادی‌ترین مطلب در این بیانیه، تأکید بر گفتمان انقلاب اسلامی است یعنی محتوای معنایی انقلاب، که شعار اصلی انقلاب است. مسأله عدالت و تحقق عدالت اجتماعی در جامعه دارای سه ضلع و وجه اصلی است؛ وجه نظری، وجه حاکمیتی و وجه فرهنگی. اگر حوزه بخواهد نسبت به این بیانیه واکنش نشان دهد باید از خود فرهیختگی و مجاهدت نشان دهد.

اختتامیه نمایشگاه گفتمان انقلاب اسلامی | قم 97/11/11

مسئله احیای تمدن نوین اسلامی، فهرستی از مسائل و مباحث را با خود به همراه دارد که می‌تواند موضوع تأمل و گفتگوی جدی باشد. اگر بخواهیم ‌‌این فهرست مسائل و مباحثی که حول احیای تمدن نوین اسلامی ‌شکل می‌گیرد را طبقه بندی کنیم، در چهار محور اصلی حائز اهمیت است

نشست مسجد پایگاه اخوت جهان اسلام | بندرعباس 97/11/04

قدرت اصلی جمهوری اسلامی و انقلاب در گفتمان انقلاب اسلامی نهفته است که از آن می‌توان به قدرت معنایی، در مقابل قدرت سخت (hard power) تعبیر کرد. بسیاری از کشورها قدرت سخت مانند قدرت نظامی یا اقتصادی بالایی دارند اما قدرت نرم و معنایی که محتوای آن جان‌ها را تسخیر می‌کند و یک محتوای برجسته و قابل توجه می‌باشد، گفتمان انقلاب اسلامی است.

حوزه علمیه، انقلاب اسلامی و تمدن سازی جهانی | بجنورد 97/10/27

انقلاب اسلامی ایران حرکت همه جانبه ی مردمی بود و تصور نشود که تنها روحانیت یا اقشار متدینین خاص، پای انقلاب بوده اند. هنر حضرت امام(ره) بود که چنان فضا را مدیریت کردند که به طور طبیعی همگان سردمداری، پیشوایی و زعامت را نسبت به انقلاب پذیرفته بودند. روح حاکم بر انقلاب اسلامی، روح دینی و معنوی بود.

دوره دانش افزایی ولایت فقیه | مشهد مقدس | 97/10/20

تبلور انقلاب اسلامی ایران در قالب یک نظام سیاسی به نام «جمهوری اسلامی»، در قانون اساسی ما منعکس می‌باشد. در این نظام سیاسی حاکمیت الهی در کنار حاکمیت مردم به رسمیت شناخته می‌شود و ولایت فقیه به عنوان نمود حاکمیت الهی و اینکه یک مجتهد عادل جامع الشرایط، زمان شناس، مدیر و مدبر در رأس این نظام سیاسی قرار بگیرد، باعث می‌شود که این نظام سیاسی (مدل حکومتی و کلان نظریه‌ی سیاسی) یک امر نو پدید در فضای اندیشه سیاسی و نظریه پردازی سیاسی تلقی شود.

رونمایی از یادنامه مرحوم آیت الله واعظ زاده(ره) – مشهد مقدس | 97/09/29

بسم الله الرحمن الرحیم

و الصلاه و السلام علی سیدنا محمد(ص) و آله الطیبین الطاهرین المعصومین(س)

در آغاز سخن خداوند متعال را شاکرم که فرصت و توفیق داد در این شب عزیز إن شاء الله یک جلسه‌ی علمی در محضر عزیزان داشته باشیم و هم یاد و خاطره‌ی بزرگ مردی (مرحوم آیت الله واعظ زاده(ره)) را که مجاهدت‌های علمی و روشن‌بینی‌های فراوانی داشت را گرامی بداریم و از اثر فاخری که تهیه شده، إن شاء الله رونمایی کنیم.

خوانش آن مرحوم (آیت الله واعظ زاده(ره)) از مجموعه‌ی آموزه‌های دینی، خوانش تمدن اسلامی بود، یعنی قرائت ایشان از دین، یک قرائت تمدنی بود. خوب است در این مجلس راجع به این بحث کنیم که قرائت و خوانش تمدنی از دین به چه معناست؟ اقتضائات آن چیست؟ یکی از نقیصه‌ها و مشکلات در بحث‌های مربوط به فرهنگ، تمدن، علم و... مرزبندی بین آنهاست. یعنی در فرهنگ شناسی و تمدن شناسی این بحث وجود دارد که مثلاً مرز بین تمدن با فرهنگ چیست؟ (زیرا آنها قدری متداخل هستند) یا مثلاً علم در کجا قرار می‌گیرد؟ آیا علم جزء تمدن یا بیرون از آن قلمداد می‌شود؟ رابطه تمدن با فرهنگ چیست؟