سخنرانی در نمایندگی هلال احمر-تهران 97/06/08

بسم الله الرحمن الرحیم

و الصلاه و السلام علی سیدنا محمد(ص) و آله الطیبین الطاهرین المعصومین(ع)

خداوند متعال را شاکر هستیم که به همه ما این توفیق را عطا کرد تا در این عید سعید که در روایات ما به عنوان عید الله الاکبر ذکر شده، از فیوضات آن، إن شاءالله بهره مند شویم و همچنین تشکر می کنم از عزیزانی که اسباب حضور بنده را در این جلسه با شکوه فراهم کردند با کسب اجازه از همه حضار محترم مخصوصاً روحانیت معززی که در جلسه حضور دارند.

واقعه غدیر یک اتفاق بسیار مهم در تاریخ اسلام است و همانگونه که عرض کردم به عنوان عید الله الاکبر می باشد اما اتفاقاتی افتاد که نه تنها بیعت غدیر شکسته شد بلکه آن اجتماع عظیم که رسول گرامی اسلام (ص) برای اعلام ولایت و وصایت امیر المومنین (ع) پس از وفات ایشان تشکیل دادند، به ثمر ننشست همچنین اتفاقاتی که درباره اصل امامت و ولایت رخ داد.

سخنرانی در جمع دانشجویان نخبه علوم انسانی مرداد 97

بسم الله الرحمن الرحیم

و الصلاة و السلام علی سیدنا محمد(ص) و آله الطیبین الطاهرین المعصومین (ع)

بحثی که امروز ارائه می­ کنیم، مربوط به انحاء رویکردها به فقه اسلامی (البته با تمرکز بر فقه حکومتی) است. وقتی بحث از انحاء رویکردها به فقه است، صرفاً یک بحث تاریخی نیست؛ اینکه مثلاً بگوییم در تاریخ فقه این سه، چهار یا پنج رویکرد وجود داشته است، بلکه بحث این است که فقه ما ظرفیت چه رویکرد هایی را دارد. حال ممکن است برخی از این رویکردها دارای یک تبار تاریخی نباشند و به اصطلاح اگر کسانی هم اشاره کرده­ اند این اشاره ها، اشاره های معاصر باشد نه اینکه قدمت تاریخی داشته باشند. سعی می کنم این رویکرد ها را متمایز از یکدیگر بحث کنم. البته یکی از رویکردها را کمتر بحث می کنم چون در دوره های قبل برخی از اساتیدتان به آن رویکردها پرداخته­ اند، لهذا آن رویکردها را کمتر و بعضی از رویکردها را پررنگ تر بحث می کنم.

سخنرانی در همایش علمی حوزه انقلابی مسئولیت های ملی و فراملی

بسم الله الرحمن الرحیم

در آغاز سخن تبریک عرض می کنم، ولادت با سعادت صدیقه طاهره (س) و همچنین ولادت امام راحل(قدس السره)، که بنیان گذار انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی است. بحث راجع به حوزه انقلابی ابعاد بسیار مختلفی دارد که این همایش عهده دار ترسیم ابعاد مختلف این حوزه انقلابی است و صاحب نظران در عرصه های مختلفی بحث کردند.

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و الصلاه و السلام علی سیدنا و نبینا محمد (ص) و آله الطیبین الطاهرین (ع) السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

خیلی خوشحال هستم که خداوند متعال توفیق داد خدمت عزیزان برسم و در جمع صمیمی اساتید محترم و طلاب عزیز، در این مکانی که فضای علم، تقوا و قرآن است و دوستان عزیزی که خود را در جوانی که بهترین دوران نشاط بدنی و روحی است، آماده می کنند تا صرف آموختن قرآن و سنت نبوی کنند تا إن شاء الله با نور ایمان، تقوا و علم راهنمای انسان های دیگر باشند و در راه انبیاء قدم بگذراند. انبیاء نه فقط خودشان را به سعادت، رهایی و فوض می رساندند بلکه دستگیر انسان های دیگر بودند. هر کس که عمر، جوانی و سرمایه وجودیش را در خدمت هدایت کردن مردم، در خدمت موحد و با تقوا کردن، اخلاق و تعلیم آداب شریعت به مردم قرار بدهد این راه انبیاء را می رود و در مسیر انبیاء گام بر می دارد.

سخنرانی در جمع مبلغان استان خوزستان

بسم الله الرحمن الرحیم.
از چند جهت به آغاز سال نزدیک می شویم. .سال قمری و سال تحصیلی، چون سال تحصیلی هم با تبلیغ و محرم شروع می شود انشاءالله پر از خیر و برکت خواهد بود و عنایات حسینی شامل همه ما خواهد شد. سالی که با گریه بر مظلومیت اهل بیت(علیهم السلام) و ترویج دین و ترویج مکتب اهل بیت(علیهم السلام) شروع شود انشاءالله سال تحصیلی اش هم پر از خیر و برکت خواهد بود.

سخنرانی در دانشگاه رشت

بسم الله الرحمن الرحیم.
اخیرا مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بر اینکه حوزه انقلابی بماند، خیلی تأکید دارند و از اینکه در حوزه، مبادا وجه انقلابی کم رنگ شده یا از دست برود، اظهار نگرانی کردند، چرا که این مسئله برای نظام و کلان جامعه اسلامی خطرناک است.

سخنرانی در جمع علمای اهل سنت و شیعه

بسم الله الرحمن الرحیم
وضعیت فعلی کشور ما بحمدلله از جهت انسجام ملی رضایت بخش است؛ اما وضعیت جهان اسلام به هیچ وجه رضایت-بخش نیست؛ یعنی با نگاه از بیرون، شرایط تاسف باری را در جهان اسلام شاهد هستیم.

سخنرانی در دومین همایش فقه و هنر

بسم الله الرحمن الرحیم. السلام علیکم و رحمه الله و برکاته .
در آغاز تشکر می کنم از همه عزیزان دست اندرکار برگزاری این همایش (فقه و هنر) هستند و جا دارد از مقام معظم رهبری(مدظله العالی) تشکر ویژه کنیم که اسباب دلگرمی ما را فراهم کردند و در جلسه ای که سال گذشته قبل از برگزاری همایش اول خدمت ایشان رسیدیم. در آن رهنمودها ایشان خیلی تشویق کردند و چندبار در همان 20 دقیقه صحبت تأکید کردند که این کار باید با قوت ادامه پیدا بکند. لذا حقیقتا از دوستانی که علیرغم همه محدودیت ها تلاش کردند که این چراغ روشن بماند و راه ادامه پیدا کند تشکر می کنم.

سخنرانی در همایش مجمع عالی حکمت

بسم الله الرحمن الرحیم. السلام علیکم و رحمه الله و برکاته.
مقوله پژوهش و تولید محتوای علمی در حوزه های علمیه معاصر ما دچار یک تغییرات و تحولاتی شده است. این مقوله هم به لحاظ ابعاد گسترش پیدا کرده و هم به لحاظ تأسیس مراکز مختلف پژوهشی به سمت دانش های دیگر و بحث های تطبیقی گشوده شده است. اگر از این جهات بنگیریم، یک دگرگونی و تحولی در حوزه های علمیه ایجاد شده است.

سخنرانی در افتتاحیه نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی

بسم الله الرحمن الرحیم

به نظرم رسید به وضعیت کلان حوزه علمیه از حیث راهبرد حاکم بر آن مروری داشته باشیم و در خصوص سیاست های کلان و راهبرد حاکم بر حوزه های علمیه تفکر و تأملی کنیم.