مصاحبه با خبرگزاری شفقنا | 98/03/08

سه دهه پس از امام / تاثیر امام بر حوزه های علمیه / گفت و گوی شفقنا با استاد احمد واعظی: امام(ره)  یک استثناست / امام تجربه جدیدی از زعامت در تشیع دوران غیبت ارائه داد / بزرگترین تأثیر فقهی حضرت امام(ره)  طرح مساله فقه حکومتی است / امام(ره)  معتقد بودند «الإسلام هو الحکومه»/ امام کار فقه را صرفاً بیان حکم الله در امور فردی ندید / امام به تمدن سازی و مقابله با تحجر تاکید داشت / بعد از چهل سال هنوز در زمینه دولت سازی مشکل جدی داریم / حضور روحانیت در مناصب دولتی و سیاسی برخاسته از حرکت امام(ره) است.

روزنامه جمهوری اسلامی | 97/11/29

 اشاره:

انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی، نقطه عطفی در تاریخ ایران اسلامی است که تحولات شگرفی را در داخل و خارج ایران رقم زده است و از جمله بخش­هایی که به شدت متأثر از تحولات انقلابی بوده است، حوزه­های علمیه و روحانیت می­باشد. در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، مؤسسه علمی مفتاح کرامت قم، موضوع بیست­وهفتمین نشست علمی خود را «وضعیت­شناسی حوزه در چهل­سالگی انقلاب اسلامی» قرار داده و در آن حجت الاسلام والمسلمین استاد احمد واعظی، عضو محترم شورای انقلاب فرهنگی، ریاست محترم دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و از اساتید حوزه علمیه قم، به بررسی وضعیت کنونی حوزه و چالش­های پیش­رو پرداخته است. ضمن تشکر از ایشان متن این سخنرانی تقدیم خوانندگان گرامی می­شود:

گفت و گویی با پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای روز سوم دی‌ماه ۱۳۹۷ در دیدار مسئولان دفتر تبلیغات اسلامی مسائل مهمی پیرامون وظایف امروز حوزه‌ی علمیه‌ی قم و دفتر تبلیغات بیان کردند. از این‌رو، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در گفتگو باحجت‌الاسلام والمسلمین واعظی رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه‌ی علمیه‌ی قم، فعالیت‌های دفتر تبلیغات اسلامی و مطالبات رهبر انقلاب اسلامی از حوزه‌ی علمیه‌ی قم را بررسی کرده است.

شبکه‌سازی از مبلغین به کمک فضای مجازی و خطر سکولاریسم و انقلاب‌زُدایی در حوزه از جمله موضوعات خواندنی مطرح شده در این گفتگو است.

ماهنامه دینی و فرهنگی و مجالس حسینی خیمه / شماره 127

گفت و گو با حجت الاسلام و المسلمین واعظی و بررسی آزاد اندیشی در حوزه؛

*برچسب امنیتی نزنیم

قرار مصاحبه با حجت الاسلام و المسلمین دکتر احمد واعظی را برای قبل از ظهرِ یکی از آخرین روزهای بهار قم – که گرمای هوا، دست کمی از تابستان ندارد- تنظیم می کنیم و به پژوهشگاه دفتر تبلیغات می رویم. احمد واعظی، متواضع و خوش خلق است. سوال هایم را صریح می پرسم و او هم تلاشش را می کند که با همه محدودیت ها و معذوریت ها پاسخ مستدل و مقبولی بدهد. موضوع و محور اصلی سوالات، آزاد اندیشی است. از او می پرسم آیا اجازه می دهید همین الان یک منتقد جدی وضعیت رسمی کشور، با زبانی علمی و مودبانه در سالن اجتماعات دفتر تبلیغات بنشیند و نظراتش را به راحتی بیان کند؟ لبخند می زند و... متن کامل گفت و گو با رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه را بخوانید.

حجت‌الاسلام واعظی با حضور در ایسنا مطرح کرد:

همراهی با غم‌ها و شادی‌های مردم اصلی‌ترین کارکرد روحانیت/حرکت جامعه به سمت پوست‌اندازی فرهنگی

رئیس دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم با حضور در ایسنا در موضوعاتی همچون؛ منشور روحانیت امام (ره)، فعالیت حوزه‌های علمیه، فعالیت حوزه‌های علمیه خواهران، اقدامات این دفتر در امر تبلیغ و ترویج دین و ... سخن گفت.

حجت الاسلام والمسلمین واعظی:  آینده قم را روشن تر از نجف می بینم

۱۳۹۶-۱۲-۰۹ | ساعت ۰۶:۵۰

 

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) – حجت الاسلام والمسلمین احمد واعظی می گوید:

  • دست کم راجع به قم نمی توانیم بگوییم با “مکتب قم” روبه رو هستیم چرا که در این مکتب خروجی های خاصی با یک ویژگی های علمی، سلوکی، نگرشی و بینشی پرورش پیدا  نمی کند،

در گفت و گو با شفقنا: امام حسین(ع) با حرکت خود به سمت کوفه بهانه را از تاریخ گرفت.

۱۳۹۵-۰۷-۱۵ | ساعت ۱۷:۳۱

 شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) – رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، استراتژی امام حسین (ع) پس از به قدرت رسیدن یزید را خروج بر حاکمیت یزید دانست و گفت: استراتژی کلان امام حسین(ع) دارای سه محور “عدم بیعت با یزید” “افشاگری و آگاهی بخشی” و “اصلاح در امت جد” بود. حضرت با خروج خود از مدینه و بیعت نکردن وجه اول را محقق می کند، وجه دوم که امر به معروف و نهی از منکر است را شروع می کند و مقدمات وجه سوم که اصلاح در امت جد و تغییر مناسبات است را فراهم می نماید و بدینوسیله یک نهضت کامل را شکل می دهند.

باید ازتکرار مکررات در مورد مفهوم عدالت پرهیز شود/ به زوایای پنهان عدالت نپرداختیم؛

۱۳۹۵-۰۵-۰۸ | ساعت ۱۱:۲۶

 شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) – رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، نسبت به آنچه امروز در کشور به نام عدالت در همه ابعاد مطرح و اجرایی می شود، منتقد است و می گوید: برای برقراری عدالت به معنای واقعی باید ابتدا تعریف واحد و جامعی از مفهوم عدالت بیان کنیم و پس از طرح الگو و مدل برای آن، اقدامات اجرایی و عملی را با جدیت پیش گرفت.

دربستر حاکمیت به تصور درستی ازعدالت اسلامی نرسیدیم؛گفت وگوی شفقنا با دکتراحمد واعظی/بخش سوم

۱۳۹۵-۰۵-۰۶ | ساعت ۱۰:۰۱

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) – رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، تأکید می کند: تا زمانی که عدالت به یک مطالبه عمومی بدل نشود، عدالت طلبی و عدالت خواهی و اهتمام به عدالت به فرهنگ عمومی ما ورود نکند و عطف توجه نخبگانی به آن صورت نگیرد، ما نمی توانیم یک جامعه عادلانه داشته باشیم؛