پایگاه اطلاع رسانی استاد احمد واعظی

آیت الله مصباح یزدی از نوادر روزگار بودند/علامه مصباح ها و سردار سلیمانی ها سرمایه های وجودی فرهنگ ما هستند

0

رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با بیان این که علامه مصباح ها و سردار سلیمانی ها سرمایه های وجودی فرهنگ ما هستند، گفت: شخصیتی مانند آیت الله مصباح یزدی، برای جامعه و حوزه های علمیه و حتی اگر کسانی با مشی سیاسی و برخی موضع گیری های ایشان هم مخالف باشند، درس آموز است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استاد احمد واعظی، حجت الاسلام والمسلمین استاد احمد واعظی ضمن گرامیداشت سالروز شهادت سردار سلیمانی و تسلیت ارتحال آیت الله مصباح یزدی(ره) اظهار داشت: شخصیت های بزرگ یک سرمایه ملی برای کشور هستند و این سرمایه ها برای اثربخشی اجتماعی شان باید آنگونه که هستند، به نسل های بعد معرفی شوند.

 

* باید واقعیت وجودی آیت الله مصباح یزدی بدون تحریف معرفی شود/ مرحوم آیت الله مصباح یزدی از نوادر روزگار بودند

وی آیت الله مصباح یزدی(ره) را از نوادر روزگار دانست و گفت: چقدر باید بر عمر حوزه ها بگذرد و افرادی بیایند و مجاهدت علمی و ایمانی کنند تا چنین شخصیتی بروز پیدا کند.

رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با تأکید بر ضرورت معرفی واقعیت وجودی سرمایه های ملی و پرهیز از تحریف شخصیتشان تصریح کرد: چنین شخصیت هایی برای حوزه های علمیه سرمایه هستند و باید بدون این که شخصیت شان تحریف شود، واقعیت وجودی شان معرفی گردد.

وی به نقش اثربخشی اجتماعی شخصیت های بزرگ پرداخت و افزود: آن چیزی که نسلی مانند آیت الله مصباح یزدی توسط بزرگانی همچون امام راحل و علامه طباطبایی(ره) پرورش یافته اند، به خاطر آن جوهره وجودی چنین مربی هایی، شخصیت هایی شکل گرفته اند که بسیار مؤمن، معتقد، سلیم النفس و صادق بودند و این نسل و این نوع افراد توانستند اثر اجتماعی مهمی بگذارند.

 

* شخصیت آیت الله مصباح حتی برای مخالفان ایشان درس آموز است

حجت الاسلام والمسلمین واعظی با اشاره به موضع گیری های اسلام خواهانه آیت الله مصباح یزدی، به شخصیت درس آموز این عالم پرداخت و اظهار داشت: شخصیتی مانند آیت الله مصباح یزدی، برای جامعه و حوزه های علمیه و حتی اگر کسانی با مشی سیاسی و برخی موضع گیری های ایشان هم مخالف باشند، درس آموز است؛ چرا که تمام موضع گیری ها، حرکت، مجاهدت و کار ایشان بر اساس باور و اعتقاد و اسلام خواهی بود.

وی گفت: موضع گیری بر اساس اسلام خواهی و اعتقاد، با موضع گیری افرادی که در صحنه سیاسی و اجتماعی فعال هستند و موضع گیری شان از روی هوای نفسانی، خصلت های مادی و منافع جناحی است، فرق می کند.

 

* آیت الله مصباح یزدی از موضع گیری های مادی و جناحی بَری بودند

رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با بیان این که آیت الله مصباح یزدی از موضع گیری های مادی و جناحی بَری بود، تصریح کرد: اگر ایشان در حوزه سیاست و اجتماع هم ورود می کرد، از سَر اسلام خواهی، تقویت دین و احساس وظیفه بود و این ها بسیار ارزشمند است.

 وی با تأکید بر این که آیت الله مصباح تلاش کرد که نیازهای جامعه و حوزه های علمیه را تشخیص دهد، افزود: صداقت، باورمندی، اسلام خواهی و عدم هوای نفس در آیت الله مصباح یزدی برای ما درس آموز است و ایشان یک مجاهد به معنای واقعی کلمه و فردی بود که بسیار کوشید و سعی و تلاش کرد که نیازهای جامعه و حوزه های علمیه را تشخیص دهد.

 

* آیت الله مصباح از پیشقراولان توجه به نیازهای جدید جامعه/ تربیت نسلی هماورد در میدان های جدید فکری از سوی آیت الله مصباح یزدی

حجت الاسلام والمسلمین استاد واعظی، آیت الله مصباح یزدی را از پیشقراولان توجه به نیازهای جدید جامعه دانست و اظهار داشت: ایشان فردی بود که توانست با کوشش خود نسلی را بپروراند که بتوانند در میدان های جدید فکری هماوردی داشته باشند و در عرصه های فکری جدید ورود کنند و از این جهت خدمت بزرگی به حوزه های علمیه کردند.

وی با اشاره به سالروز شهادت سردار سلیمانی گفت: علامت بزرگ سؤالی وجود دارد که چطور یک ملتی به این شکلِ چند ده میلیونی نسبت به از دست رفتن و شهادت یک فرد عکس العمل نشان می دهند، که این مسأله بسیار قابل مطالعه است.

رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با بیان این که شهید سلیمانی نه تنها برای ایران، بلکه برای امت اسلام مایه شرف، اقتدار و عزت بود، تصریح کرد: آن چیزی که بسیار ملموس و مشهود می باشد، این است که ملت ما در سردار سلیمانی آن هویت، غیرت، شرف و اصالت های خود را می دید و با هجمه، حمله، مکر و خیانتی که به او شد، ملت احساس کرد که هویت و اصالتش مورد خدشه قرار گرفته و این نشان از سمبول یک قهرمان ملی و انسانی که نه تنها برای ایران، بلکه برای امت اسلام مایه شرف، اقتدار و عزت بود؛ این سرمایه باید حفظ شود.

 

* هر گونه خدشه دار کردن مظاهر عزت و اقتدار و شرف ملت ایران گناهی نابخشودنی است

وی افزود: سرمایه ای که یک فرد را که مظهر عزت، اقتدار، هویت و اصالت و شرف ملت ایران است را باید حفظ کرد و هر گونه خدشه دار کردن این شخصیت و باور و تصور، یک گناه نابخشودنی است.

 

* عده ای به دنبال وارد کردن شخصیت سردار سلیمانی به منازعات حزبی و جناحی هستند

حجت الاسلام والمسلمین استاد احمد واعظی ضمن ابراز تأسف از تلاش برخی افراد نسبت به ورود شخصیت سردار سلیمانی به منازعات حزبی، اظهار داشت: از معاندین و دشمنان انتظار می رود که این چنین سرمایه سوزی و هجمه داشته باشند و سعی کنند که شخصیتی مثل ایشان را خدشه دار کنند اما از دوستان گله است که عده ای با کج سلیقگی، بسیار کوشا هستند که سردار سلیمانی را وارد منازعات حزبی و جناحی کنند و به دنبال آن هستند که ایشان در تاریخ زندگی شان چه سخن و چه موضعی داشته است؛ این حرکت، سرمایه سوزی است.

 وی گفت: نباید یک شخصیتی را که هم منش، هم رفتار، هم عملکرد، هم دیدگاه و هم وجودش برای همه ملت و نظام و همچنین سرباز واقعی ولایت، نظام و امت اسلامی بود را در حصار تنگ منازعات حزبی، گروهی و جناحی محدود کرد.

 

* علامه مصباح ها و سردار سلیمانی ها سرمایه های وجودی فرهنگ ما هستند

 رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم تصریح کرد: همه ما باید بکوشیم تا شخصیت هایی مانند آیت الله مصباح یزدی و سردار سلیمانی که بزرگ و سرمایه های وجودی فرهنگ ما هستند، برای ملت و نسل های بعدی بمانند و الگو شوند.

 وی با بیان این که باید چهره ای از علامه مصباح یزدی عرضه کنیم که نسل امروز طلبه ما الگو بگیرد، افزود: نسل امروز حوزه باید آن اصالت ها و جوهره وجودی را درک کنند و ارتباط و همانند سازی صورت بگیرد و این نسل خود را با آن الگوی شخصیتی هم نوا کند.

 وی بر ضرورت حفظ شخصیت شهید سلیمانی مطابق با باورها و تصورات مردم تأکید کرد و افزود: ایشان و آیت الله مصباح یزدی را باید همانگونه که باور و تصور مردم می باشد که این تصور مطابق با واقع است، حفظ و معرفی کرد و این اشک ها، حزن ها و همدلی ها گواه بر آن است که به خاطر این که آن ها قدم صدق در راه خدا برداشتند، خداوند حب آن ها را در دل ها افکنده است.

مطالب مرتبط