پایگاه اطلاع رسانی استاد احمد واعظی

گفتمان سیاسی

0

این کتاب یکی از مجلدات موسوعه معارف شیعه است که به سفارش موسسه البیان توسط استاد واعظی به رشته تحریر درآمده. در مجلدات این موسوعه کوشش شده تا بدون ورود به مباحث فنی و تخصصی، عرصه‌های اصلی دانش و معرفت، اسلام شیعی بازنمایی شود تا خوانندگان با ادبیات رایج در محافل علمی آشنا شوند. مخاطبان این آثار در گام نخست غیر شیعیانی بوده اند که با معارف عمومی اسلام آشنایی داشته و علاقه مند به فراگیری آموزه‌های مکتب تشیع اند.

اثر حاضر تلاشی در جهت معرفی و توضیح مستند و دقیق نگاه شیعه امامیه به امر سیاست در زمان حضور امامان معصوم علیهم السلام و عصر غیبت است.

این اثر در قالب سه فصل تنظیم شده است؛

 در فصل نخست به نقش و جایگاه امر سیاسی در پیدایش تشیع و فرقه فرقه شدن شیعیان پرداخته می‌شود و رفتار سیاسی ائمه معصومین علیهم السلام و راهبردهای کلان سیاسی حاکم بر تعامل سیاسی ایشان در شرایط مختلف اجتماعی عصر حضور و محتوای راهبرد چگونگی تعامل با حکومت‌های جائر و نامشروع که آنان برای شیعیان ترسیم کردند از نظر گذرانده می‌شود.

فصل دوم به بررسی تفکر سیاسی شیعه امامیه از آغاز عصر غیبت تا دوران جدید و مواجهه جامعه شیعه با مدنیت معاصر غربی و تحولات اجتماعی_ سیاسی برآمده از چالش‌های دوران جدید اختصاص یافته است.

فصل پایانی کتاب نیز به تفکر سیاسی معاصر شیعه اختصاص یافته و ضمن برشمردن پاره‌ای از رهاوردهای فقهی و نگرش های نو در عرصه فکر سیاسی شیعه به توضیح مولفه‌های اصلی جدیدترین تقریر نظریه سیاسی شیعه پرداخته شده که مبنای تشکیل نخستین حکومت شیعی مبتنی بر ولایت فقیه قرار گرفته است.

مطالب مرتبط